Yardım Mı Gerekiyor?

Takviye edici gıda işlemlerinde tarafımızdan destek almak için,Hemen Arayın
(312) 433 11 14

Takviye Edici Gıda

Takviye edici gıda normal beslenmeyi takviye etmek amacıyla; vitamin, mineral, protein, karbonhidrat, lif, yağ asidi, amino asit gibi besin ögelerinin veya bunların dışında besleyici veya fizyolojik etkileri bulunan bitki, bitkisel ve hayvansal kaynaklı maddeler, biyoaktif maddeler ve benzeri maddelerin konsantre veya ekstraktlarının tek başına veya karışımlarının kapsül, tablet, pastil, tek kullanımlık toz paket, sıvı ampul, damlalıklı şişe ve diğer benzeri sıvı veya toz formlarda hazırlanarak günlük alım dozu belirlenmiş ürünleri ifade eder.

  • Takviye edici gıdalarda; sadece Ek-1 de yer alan vitamin ve mineraller, Ek-2 de belirtilen formlarda kullanılmalıdır.
  • Takviye edici gıdalarda kullanılan vitamin ve minerallerin günlük maksimum limitleri Ek-3 e uygun olmalıdır.
  • Takviye edici gıdaların bileşiminde bulunan botanikler, Bakanlık tarafından yayınlanan ve güncellenen Bitki Listesi ne uygun olmalıdır.
  • Takviye edici gıdaların bileşiminde bulunan diğer maddeler, Bakanlıkça yayımlanan ve güncellenen Takviye Edici Gıdalar Kısıtlı Maddeler Listesi ne uygun olmalıdır.
  • Takviye edici gıdalar, son tüketiciye sadece hazır ambalajlı olarak sunulur.
  • Vitamin ve mineral içeren takviye edici gıdalarda; üretici tarafından tüketilmesi tavsiye edilen ürünün günlük porsiyonundaki her bir besin öğesinin minimum miktarı, 11 yaş ve üzeri bireyler için “Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’nde" yer alan beslenme referans değerinin % 15’i olur. 4-10 yaş grubu çocuklar için ise, bu değerin yarısı alınır.

Detaylı Bilgi İçin Bizimle İletişime Geçin

Hemen Arayın